آخرین درس!

چند وقت پیش داشتم تو بخش ویدیوی گوگل لیست ویدیوهای پربیننده رو می دیدم که به یه ویدیو برخوردم به اسم "The Last Lecture". کنجکاو شدم و تماشاش کردم. ویدیو مربوط به ارائه یک استاد کامپیوتر دانشگاه CMU بود. ارائه ای متفاوت با ارائه های قبلی. ماجرا از این قرار بود که دکتر به آقای رندی پاش (Randy Pausch) گفته بود که به سرطان مبتلاست و تا چند ماه دیگر بیشتر زنده نیست. آقای پاش هم تصمیم میگیره آخرین جلسه درس خودش در دانشگاه رو به درس زندگی اختصاص بده.

 

در این ارائه رندی به درس های مهمی اشاره میکنه از جمله این که هیچ وقت اینقدر به کارهای خودتون مشغول نشید که دیگران رو فراموش کنید اما بخش عمده ارائه اش رو به این اختصاص میده که چطوری رویاهای کودکیش زندگی اون رو شکل دادن و از این بابت از پدر و مادرش تشکر میکنه که به اون اجازه دادن به رویاهاش کودکانه اش جامه عمل بپوشونه. همچنین از مخاطبینش میخواد که چنین فرصتی رو برای کودکانشون فراهم کنند. ویدیوی این ارائه رو می تونیداینجا ببینید.

این ارائه بر روی ویدئو گوگل قرار گرفت و در چند روز میلیونها بار  دانلود شد. با استقبالی که از این ارائه شد شبکه های تلویزیونی از رندی خواستند تا اون رو به صورت خلاصه در یک برنامه تلویزیونی نیز ارائه کنه. به این ترتیب رندی پاش با درس های آموزنده خود الهام بخش میلیون ها انسان شد.
امروز به سایتی که رندی در اون وضعیت روزانه خود رو می نوشت سری زدم. گویا حالش وخیم شده و در بیمارستان بستریه.

نمیدونم رندی چند روز دیگه زنده میمونه اما مطمئنم از مانی که براش باقی مونده بود به بهترین شکل استفاده کرد.

راستی بر اساس این ارائه کتابی هم با همین عنوان چاپ شده است.

 

/ 3 نظر / 56 بازدید
دکتر پوریا صرامی

سلام متشکر از نظرتان. چرا تعجب بعد از تولید علم؟ قبلن در مورد پلجریزیم یک مطالبی نوشته بودم. دلم نمیاید اسم زرنگی را برای این کارها عنوان کنم.

ابس

سلام از نکته نظرتان واقعآ متشکرم www.ebes.coo.ir www.ebes.orq.ir

بد نیست محورهای ارایه را به زبان فارسی بنویسید تا عده بیشتری استفاده کنند ممنون