لحظه حقیقت (لحظه ای که در آن جز حقیقت نمی توانید چیزی بگویید)!

نه اشتباه نکنید منظورم قیامت نیست. لحظه حقیقت (The moment of truth) یک شوی تلویزیونی در شبکه تلویزیونی FOX است که در آن شما با جواب دادن تنها 20 سوال ساده که جواب همه آنها را می دانید یکصدهزار دلار جایزه می برید. نه اشتباه نمی کنید. شما جواب همه سوالها را می دانید و جایزه مسابقه یکصدهزار دلار است.

فکر می کنم الان ذهنتون درگیر حدس زدن سوالات احتمالی این مسابقه باشه. مسلماً شبکه های تلویزیونی که برای هر سنت پولشون برنامه دارن به این راحتی این پول رو به شما نخواهند داد.

سوالات: سوالات معمولاً در مورد جنبه های خصوصی زندگی افراد طرح میشن و شما مجبورید در مقابل پدر، مادر، همسر، دوستان و بینندگان حاضر در سالن مسابقه و میلیونها بیینده برنامه جواب بدید که :

 • آیا بعد از ازدواجتون با کسی غیر از همسرتون رابطه داشتید؟
 • آیا در زمانی که در مسافرتهای کاری بودید به همسرتون خیانت کردید؟
 • دوست دارید وقتی بزرگ شدید شکل مادرتون بشید؟

خلاصه اینکه از تمام اسرار زندگی شما که خودتون هم فراموش کردید و یا فکر می کنید بجز خودتون هیچ کس از اون خبر نداره از شما سوال میشه.

ارزیابی جواب: شما امکان دروغ گفتن ندارید. جواب های شما بر اساس اطلاعات دقیقی که قبلاْ جمع آوری شده و با استفاده از تکنیک های دروغ سنجی بررسی می شن و شما بعد از هرجواب منتظر نظر سیستم دروغ سنج می مونید. با تشخیص اولین دروغ، شما از دور مسابقه حذف می شید.

مهمان ویژه: هر برنامه معمولاً یه مهمان ویژه داره: پدرتون که سالها باهاش قهر بودید و ندیدیدش، همسر سابقتون، دوست دختری که رهاش کردید و ... . مهمان برنامه این فرصت رو خواهد داشت که یک سوال از شما بپرسه. سوالی که ممکنه تمام عمر به دنبال یافتن جواب اون بوده باشه و شما چاره ای ندارید جز این که حقیقت رو بیان کنید.

شرکت کنندگان: شرکت کنندگان برنامه معمولاً از میان قشر متوسط به پایین جامعه انتخاب می شوند: افرادی نظیر آرایشگر، صاحب نانوایی، راننده و کارگر رستوران که صدهزار دلار میتونه زندگی اونها رو یک شبه متحول کنه و به یک عمر بدبختی اونها خاتمه بده. این موضوع حساسیت برنامه و تلاش شرکت کنندگان برای دستیابی به جایزه رو بیشتر میکنه.

بعد از مسابقه: به دلیل شوک های وارد شده، یک روانشناس بعد از مسابقه با شرکت کننده ها و نزدیکان آنها صحبت می کند.

ماجرای یک قسمت دیدنی: در یکی از قسمت های این برنامه که انتقادات زیادی رو  هم برای این برنامه در پی داشت، یک زن در مقابل پدر و مادر و همسرش پاسخ های زیر را به سوالات مطرح شده می دهد:

 • آیا حاضرید غذای خود را به یک سگ بدهید پیش از آنکه آن را به یک بی خانمان بدهید؟بله!
 • آیا تا حالا از به دردسر افتادن خواهر-برادرهات خوشحال شدی؟بله!
 • آیا همسرت رو به خاطر نداشتن دوستان نزدیک سرزنش میکنی؟بله!
 • آیا فکر میکنی پدر و مادرت به تو افتخار میکنن؟نه!
 • آیا چیزی در مورد پدرت میدونی که اون رو از مادرت پنهان میکنی؟بله!
 • آیا شده برای مجرد نشان دادن خودت حلقه ات رو از دستت خارج کنی؟بله!
 • آیا در روز ازدواجت به این فکر میکردی که عاشق دوست پسر سابقت هستی؟بله!
 • آیا فکر می کنی من مردی بودم که باید باهاش ازدواج میکردی(مطرح شده توسط دوست پسر سابق) ؟ بله! (چهره شوهر در این لحظه دیدنی است)
 • آیا بعد از ازدواج با مردی بجز همسر خود رابطه جنسی داشته اید؟ بله! (پدر و مادر خشکشون زده و شوهر دستهاش رو بین سرش میگیره)

20 سوال تمام میشه و شرکت کننده جایزه رو می بره. در جواب مجری که می خواهید همین جایزه رو ببرید یا برای جوایز بیشتر ادامه می دهید زن با اطمینان خاصی جواب میده"جایزه برام مهم نیست میخوام ادامه بدم". سوال بعدی: "فکر می کنید آدم خوبی هستید؟بله!" در این موقع سیستم اعلام میکنه که جواب داده شده دروغ است و شرکت کننده همه چیز خود را می بازد.

فیلم خلاصه این قسمت رو میتونیداینجا ببینید. با جستجویی که من کردم متوجه شدم این زوج بعد از این برنامه از هم جدا شده اند. به نظر من هم هیچ دلیلی برای ادامه این رابطه زناشویی وجود نداشت.

نقد کوتاه: متاسفانه امروزه شبکه های تلویزیونی در راه جذب تماشاگر از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند و تماشاگر بی دفاع صرفاً به منظور پر کردن وقت خود با یک برنامه مهیج به تماشای این گونه برنامه ها مینشیند بی آن که از اثرات مخرب آن بر خود  و جامعه انسانی آگاهی داشته باشد. کمتر اثر این دست برنامه ها از بین رفتن مرزهای حیا و قبح بسیاری از کارهای زشت است. تا آنجا که بسیاری از منتقدان در کشورهای مختلف به این موضوع اشاره کرده اند.

زمانی طبقه ثروتمند جامعه طبقه محروم جامعه را به بیگاری میکشید اما هرگز به خود اجازه نمیداد تا این حد به تحقیر افراد فقیر بپردازد. درواقع در این شو سعی می شود با حراج آبروی شرکت کنندگان تماشاگران بیشتری جذب برنامه شوند. بدیهی است هرچه فرد به کارهای زشت بیشتری اعتراف کند هیجان برنامه بیشتر خواهد بود. به این ترتیب این شو تبدیل شده به جایی برای فروش آبرو.

 

پانوشت:

1)شما حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟
2) آدمهای خوبی هم هستند که تو این برنامه شرکت می کنند و وفاداری به خانواده، راستی و درستکاری خودشون رو نشون میدن و جایزه رو هم میبرن.
۳) با تشکر از نظر دوستان ;-)

 

 

/ 7 نظر / 1101 بازدید
عماد

من تنها یک قسمت این برنامه رو تو تلوزیون دیدم و این قسمتی که گفتید رو هم تو یوتیوب دیدم. شما خبر دارید کلا این برنامه چقدر تولید شد و آیا هنوز ادامه داره تو آمریکا یا نه؟ من فقط یک قسمت رو تصادفا تو تی وی دیدم ولی ادامه نداشت.

فریاد

سری جدید این شو به زودی از شبکه FOX پخش خواهد شد.

سعید

خیلی جالب بود. بشر دنبال لذتهای جدیده اما غافل از بهایی که باید براش بپردازه.

شاه لير

خیلی از روال های اجتماعی تحقیر آمیز است ولی بنده قبول نمیکنم که کسی با راست گفتن تحقیر شود به نظر بنده هنوز هم راست گفتن یک ارزش است و چنین برنامه هایی باعث می شوند واقعیت ها را همانطور که هست بپذیریم

نرگس

بعضی قسمت‌هاش واقعاً زننده‌ن. برای مثال یکی یه حقیقت منزجر کننده رو می‌گه و بعد خوشحال از این که True در اومده، برای خودش دست می‌زنه. :| اما بعضی قسمتا هستند که واقعاً تاثیر گذارند.

حسین

تشکر از نقد جالبی که در انتهای مطلب گذاشتید.یکی از صفات الهی ستارالعیوب هست یعنی پوشاننده عیوب.درواقع اگرقرار بود همه حقایق آشکار شود زندگی های بسیاری نابود میشدو گناه بیشتر انجام میشد زیرا آشکار نمودن یک گناه باعث ازبین رفتن زشتی اون در نظر افراد شده و انجام آن عادی می گردد. این برنامه آبروی یک انسان را که در شریعت بسیار مقدس ویک ارزش است به سخره گرفته ومی خواهد وانمود کند که با پول میشه همه چیز رو خرید.عجیب است که شیطان رجیم با چه ابزاری به جنگ ارزشهای بشریت می رود وچگونه بشر را به سخره می گیرد.تست پلی گراف در این برنامه یک دروغ بزرگ است!